At afslutte voldsspiralen i Sydvestasien kræves,
at der skabes en fremtid for alle indbyggere.
Gæste taler Dr. Naledi Pandor, Sydafrikas fhv. udenrigsminister.
Fredag den 14. februar kl. 17
For at se de indledende præsentationer: Se YouTube videoen ovenover.
For at deltage i diskussionen: Registrer dig her for at få adgang til Zoom-linket.
At afslutte voldsspiralen i Sydvestasien kræver, at der skabes en fremtid for alle indbyggere
Vi er beærede over at have Hendes Excellence Naledi Pandor, tidligere minister for internationale relationer og samarbejde i Sydafrika, repræsentant fra Eisenhower Media Network og andre, der vil blive annonceret, med os denne fredag.
Venner af Den Internationale Fredskoalition!
Begivenhederne i de sidste 16 måneder i Gaza har budt på ufattelige niveauer af rædsel og blodsudgydelse. Verden har i 80 år ikke været vidne til den form for koldblodig ødelæggelse af liv, som Netanyahu-regeringen i Israel har udløst der – med rette kaldet et »folkemord« i Sydafrikas historiske sag ved Den Internationale Domstol – med fuld politisk opbakning og levering af våben fra USA. Dette er blevet gjort endnu mere smertefuldt af den absurde forestilling fra nogle i USA og Israel om, at den eneste måde at sikre en varig fred her er, at gazanerne bliver permanent fordrevet fra deres land – en forestilling, der har modtaget næsten universel fordømmelse fra hele verden.
Nu er det tid til at organisere sig for at finde nye, gennemgribende løsninger på denne krise. Som USA’s nationale sikkerhedsrådgiver Mike Waltz sagde om Trumps forslag om forflyttelse i Gaza: »Ingen andre end Trump har en realistisk løsning«, og han tilføjede, at andre burde »komme med deres egne løsninger, hvis de ikke kan lide Trumps.« International Peace Coalition tager Waltz’ forslag op.
På fredag, den 14. februar, afholder International Peace Coalition et særligt arrangement om nødsituationen i Gaza og Sydvestasien som helhed. Der er en løsning på at afslutte voldsspiralen og skabe en fremtid for alle mennesker i regionen – LaRouches Oase-Plan – som foreslår at transformere regionen gennem reel økonomisk udvikling for alle. Dette kan sammen med en nødvendig to-statsløsning skabe forudsætningerne for langsigtet fred i denne region. En løsning af denne type i Sydvestasien ville være et eksempel på den form for ny sikkerheds- og udviklingsarkitektur, som Helga Zepp-LaRouche gentagne gange har slået til lyd for på globalt plan, som det fremgår af hendes Ti Principper.
Som Hendes Excellence Naledi Pandor sagde, da hun talte ved en konference på Schiller Instituttet i december 2024:
Det påhviler os alle at vedtage de ideer, der er beskrevet i Schiller Instituttets udviklingsramme, for virkelig at sikre at alle de aspekter af menneskelig stræben, som fremmer menneskelig fremgang, bliver omfavnet af regeringer i Syd såvel som regeringer i Nord. Vi bør opmuntre til en ny menneskelig relation over hele verden; en relation, der er viet til at styrke alle mennesker og sikre, at vi udvikler en mere velstående, en mere engageret og en mere kvalificeret menneskehed, der er i stand til at løse de grundlæggende problemer, som vi alle står over for. For sideløbende med problemerne har vi en menneskelig kapacitet – en opfindsomhed – til at løse problemerne, og vi er nødt til at forene os om at trække på den kapacitet.
Den Internationale Fredskoalition holder møder hver fredag kl. 17.