Kontakt os: +45 53 57 00 51 eller si@schillerinstitut.dk

Trump angriber Venezuela og kidnapper landets præsident

Trump angriber Venezuela og kidnapper landets præsident
image_pdfimage_print

Carl Osgood og Dennis Small Eirns

 3. januar 2026

Den seneste nyhed i morges var, at det amerikanske militær på ordre fra præsident Donald Trump havde angrebet Venezuela og kidnappet præsident Nicolás Maduro og hans kone. »De Forenede Stater har med succes gennemført et storstilet angreb mod Venezuela og dets leder, præsident Nicolás Maduro, som sammen med sin kone er blevet fanget og fløjet ud af landet,« sagde Trump på Truth Social tidligt om morgenen den 3. januar. »Denne operation blev udført i samarbejde med amerikanske retshåndhævende myndigheder. Detaljer følger.«

Trump hævdede, at formålet med razziaen var at bringe Maduro og hans kone for retten i det sydlige distrikt af New York, anklaget for narkosmugling. I sin timelange pressekonference senere på dagen fra Mar-a-Lago meddelte Trump, at USA fremover ville styre Venezuela, at olieindustrien også ville blive beslaglagt, og at der ville blive krævet betaling for nationaliseringen af oliesektoren i 1976, og at USA advarede alle lande om, at de kunne blive udsat for samme behandling, hvis de ikke opfyldte USA’s krav fuldt ud.

Trump gik så langt som til at advare om, at »Venezuela i stigende grad var vært for udenlandske fjender i vores region« – åbenbart en henvisning til Kina, Rusland og andre nationer. Det er meget betydningsfuldt, at præsident Maduro havde mødt en højtstående kinesisk delegation, herunder en personlig udsending fra den kinesiske præsident Xi Jinping, knap fem timer før han blev bortført. (Se rapporten om Trumps pressekonference nedenfor.)

Trump meddelte også, at hans udenrigsminister, Marco Rubio, havde talt i telefon med den venezuelanske vicepræsident, Delcy Rodríguez, efter overfaldet, og at hun havde overtaget præsidentposten og var imødekommende og havde lovet at gøre alt, hvad USA bad hende om. Virkeligheden var imidlertid, at vicepræsident Rodríguez senere på dagen indkaldte til et møde i Det Nationale Forsvarsråd og i en landsdækkende tv-udsendelse i nærværelse af de øverste ledere af landets lovgivende, dømmende og militære organer fordømte den amerikanske regimskifteoperation, der havde til formål at beslaglægge Venezuelas ressourcer, og erklærede at man som institution “kræver øjeblikkelig løsladelse af præsident Nicolás Maduro, den eneste præsident i Venezuela, og hans kone, Cilia Flor. “

Den skamløse tilbagevenden til Teddy Roosevelt-agtig kanonbådsdiplomati blev også mødt med en storm af internationale protester fra Rusland, Kina, Brasilien, Mexico og andre lande. Der er også indkaldt til et ekstraordinært møde i FN’s Sikkerhedsråd for at drøfte krisen.

»De nærmere detaljer« om selve militæroperationen omfattede en ti minutters briefing fra formanden for den amerikanske forsvarsstab, general Dan Caine, under Trumps pressekonference ved middagstid. Caine gav et overblik over planlægningen, forberedelsen og gennemførelsen af det, militæret kalder »Operation Absolute Resolve«. Han understregede, at missionen ikke kunne være gennemført »uden det utrolige arbejde, der er udført af forskellige efterretningsagenturer, herunder CIA, NSA og NGA (National Geospatial Intelligence Agency)«.

»Efter måneder af arbejde fra vores efterretningskolleger for at finde Maduro, og forstå hvordan han bevægede sig, hvor han boede, hvor han rejste hen, hvad han spiste, hvad han havde på, hvad hans kæledyr var, var vores styrke i begyndelsen af december klar til en række koordinerede begivenheder,« sagde Caine. Styrken omfattede over 150 fly, der blev sendt ud fra 20 forskellige baser på den vestlige halvkugle, herunder angrebsskibet USS Iwo Jima ud for kysten. Flyene omfattede helikoptere med amerikanske specialstyrker ledsaget af FBI-personale, amerikanske luftvåben- og flådefly, overvågnings- og rekognosceringsfly og B-1-bombefly samt droner. Luftangreb ødelagde luftforsvaret i Caracas for at beskytte helikopterne. Efter at Maduro og hans kone overgav sig, blev de fløjet med helikopter til USS Iwo Jima og transporteres nu til New York-området.

Billede: Deed – Attribution-ShareAlike 4.0 International – Creative Commons

0 Kommentarer

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*