Skriv venligst under Schiller Instituttets erklæring

5. september 2025 — Følgende erklæring er udsendt af Schiller Instituttet til øjeblikkelig international distribution. Den er skrevet som en opfordring til handling i denne periode med forandringer og uro, og folk opfordres til at tilslutte sig den.
På topmødet i SCO (Shanghai Cooperation Organization) i Tianjin – der repræsenterer omkring 42 procent af verdens befolkning – er der opstået en ny verdensorden, uafhængig af Vesten, baseret på principperne om suverænitet, ikke-indblanding, gensidigt fordelagtigt økonomisk samarbejde og fredeligt samarbejde. Det er en begivenhed af global historisk betydning, at Kina og Indien – de to mest folkerige nationer, der allerede repræsenterer 35 procent af verdens befolkning – nu er begyndt at samarbejde tæt med hinanden og med Rusland. Landene, der er samlet i SCO, sammen med de forskellige indbyrdes forbundne organisationer, såsom BRIKS, Bælte- og Vej-Initiativet (BVI), Den eurasiske økonomiske Union (EAEU), ASEAN, CELAC og Den Afrikanske Union (AU), repræsenterer tilsammen 85 procent af menneskeheden.
Fremkomsten af denne nye verdensorden er et svar på det kollektive Vestens forsøg efter afslutningen af Den kolde Krig på at etablere en unipolær verden under anglo-amerikansk dominans – præget af endeløse interventionistiske krige, sanktioner og bestræbelser på regimeskifte – som i sidste ende har slået fuldstændig fejl. Nationerne i den globale majoritet er nu ved at overvinde en 500 år lang æra med kolonialisme og hævder deres ret til uafhængig økonomisk udvikling. Dette er først og fremmest muliggjort af Kinas hidtil usete fremgang, som tilbyder landene i det globale syd en model og det samarbejde, som Vesten har nægtet dem i århundreder.
Verden er således nået til et absolut vendepunkt. Vi kan enten fortsætte den geopolitiske konfrontation mod Rusland og Kina og risikere en tredje – og denne gang endelig – verdenskrig, eller vi kan vælge at samarbejde med dette nye økonomiske system, der er ved at opstå. Præsident Xi Jinping har fremsat en vision om et »fællesskab med en fælles fremtid for menneskeheden«, som han understregede i sin tale den 3. september i anledning af 80-årsdagen for Japans nederlag: »Menneskeheden vil enten synke sammen eller rejse sig sammen!«
Det er i de kollektive vestlige nationers – som ikke længere er virkelig forenede – grundlæggende egeninteresse at samarbejde med staterne i den globale majoritet og i fællesskab tackle de store udfordringer, som menneskeheden står over for: at overvinde fattigdom og underudvikling, sikre varig global fred og sikre alle mennesker på denne planet retten til at udnytte deres potentiale.
For realiseringen af et fælles samfund for menneskehedens fremtid!
Skriv gerne under her på Schiller Instituttets internationale hjemmeside.

