Kontakt os: +45 53 57 00 51 eller si@schillerinstitut.dk

Oase-planen for fred mellem Palæstina og Israel bragt ind i Folketinget ved Kulturnat 2025

Oase-planen for fred mellem Palæstina og Israel bragt ind i Folketinget ved Kulturnat 2025
image_pdfimage_print

Billede: Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen og Schiller Institut organisatorerne Michelle Rasmussen (t.v.) og Lissie Marie Brobjerg (t.h.) i Folketinget ved Kulturnat den 11. oktober 2025.

11. oktober 2025 (EIRNS) – Det var meget betimeligt, at Folketinget holdt åbent hus i går aftes, den 10. oktober, i forbindelse med den årlige kulturnat, og Schiller Instituttets organisatorer fik lejlighed til at tale med flere ministre, herunder udenrigsministeren, og mange andre parlamentsmedlemmer om Oase-planen og den nye sikkerheds- og udviklingsarkitektur. Det vigtigste var, at vi havde en fem minutters seriøs diskussion med udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen.

Vi havde forberedt et flyveblad med titlen “For fred i Gaza: Genopbyg Gaza og regionen med Oase-planen», som indeholdt Helga Zepp-LaRouches kommentarer om Oase-planen til pakistansk tv, med en introduktion og et link til den 14 minutter lange Oase-planen-video, samt en anden overskrift: «En ny sikkerheds- og udviklingsarkitektur for at opnå Fred”, med Helga Zepp-LaRouches foreslåede Ti Principper, også med en introduktion.

Aftenen begyndte med, at vi uddelte flyvebladet til de mange borgere, der stod i kø for at komme ind i parlamentet, og næsten alle tog imod det.

Derefter gik de fire organisatorer fra Schiller Instituttet (to ad gangen) fra det ene politiske partis reception til det næste, til i alt mindst ti politiske partier. Det var et elektrisk, historisk øjeblik at inddrage medlemmerne i diskussionen. Hovedbudskabet var, at alle håber, at krigen er forbi, selvom situationen er meget skrøbelig, men at vi må handle straks for at gennemføre Oase-planen som en vej mod fred. Og at vi skal samarbejde med det Globale Syd om at skabe en ny sikkerheds- og udviklingsarkitektur, også for at stoppe krigen i Ukraine.

Vi havde mange diskussioner. Alle medlemmer undtagen ét var meget åbne. Et medlem, der havde kritiseret regeringen for ikke at handle kraftigt for at stoppe folkemordet i Gaza, var enig i, at regeringen nu må handle beslutsomt for at hjælpe med genopbygningen. To ministre nævnte, at regeringen netop havde afsat 100 millioner danske kroner (14,3 millioner dollars) til genopbygningsindsatsen. Et medlem sagde: »Man har altid idéer til store projekter,« og hun fortalte os, at hun havde været involveret i et projekt, der skulle bruge svampe til at gøre ørkenen grøn. Vi diskuterede sagen om Marwan Barghouti, der kunne blive leder af et uafhængigt Palæstina, hvis han blev løsladt fra israelsk fængsel, med et venstreorienteret medlem. Og en diskussion med en repræsentant for det danske mindretal i Nordtyskland om, hvordan de fredelige relationer mellem Danmark og Tyskland, der har været i krig mange gange, er en anerkendt model for grænseforhold. Og der var mere. Vi fik også fire ungdomskontakter i løbet af aftenen.

Et andet højdepunkt var, at tre organisatorer brød ud i sangen Dona Nobis Pacem i selve parlamentssalen til bifald fra de mange tilskuere, efter at vi havde forklaret, at det er en appel om fred i verden.

Her er flyvebladet, vi uddelte:

Download (PDF, Unknown)

Schiller Instituttet 53 57 00 51, www.schillerinstitut.dk 

FOR FRED I GAZA 

Genopbyg Gaza og hele regionen med  

OASE-PLANEN

9. oktober 2025–Mens verden håber, at folkemordet i Gaza kan stoppes ved at afslutte krigen, at gidslerne og fangerne kan frigives, at massive mængder humanitær hjælp kan begynde at strømme ind, og at en palæstinensisk stat kan blive en realitet, samt at dette ikke vil blive saboteret i sidste øjeblik, insisterer Schiller Instituttet på, at vi handler nu for at sætte Oase-planen, fred gennem udvikling, på forhandlingsbordet i Egypten og rundt om i verden. En fremtidig vision om fred gennem udviklingssamarbejde mellem Palæstina og Israel og hele regionen er nødvendig for at bane vejen for varig fred. 

Her er et uddrag fra et interview med Schiller Instituttets grundlægger og internationale præsident Helga Zepp-LaRouche på Pakistan TV den 7. oktober 2025: 

“Jeg mener, at vi har et meget presserende behov for en supplerende tilgang. Schiller Instituttet har støttet noget, vi kalder Oase-planen. Det er et økonomisk udviklingsprogram, der ikke kun sigter mod genopbygningen af Gazastriben, men faktisk mod at udvikle hele regionen økonomisk ved at skabe store mængder ferskvand gennem anlæggelsen af et kanalsystem. En kanal mellem Det Døde Hav og Det Røde Hav, en anden kanal mellem disse kanaler og derefter forgreninger, så man til sidst skaber kunstige nye floder; afsaltning af store mængder havvand; gør ørkenen grøn. 

“Min vision er, at man om få år har gjort hele regionen fra Indien til Middelhavet, fra Kaukasus til Golfstaterne, grøn. Nu er det hele ørken. Jeg fløj engang i et fly fra Khartoum til Amman, og i tre og en halv time så man kun brunt, brunt, gult, brunt. Der er ingen oase. Jeg tror, at hvis man vil ændre dynamikken i regionen, har man brug for en vision for fremtiden, hvor især alle de unge har en grund til at blive forskere og ingeniører, til at stifte familie, til bare at have idéen om, at dette rædselsfulde scenarie, som ikke kun har varet i de sidste to år – det har stået på meget længere – til sidst vil stoppe, og at der kan bygges en fremtid for alle landene i regionen. 

“Jeg tror dette er særdeles muligt, fordi Kina netop har meddelt, at de har afsluttet det største vandforvaltningsprojekt i historien. Vi havde en konference i Schiller Instituttet, hvor professor Zhang Weiwei sagde, at Kina har evnen til at hjælpe med at gennemføre Oase-planen. Så hvis alle naboerne, alle landene – med USA, Rusland, Kina, Indien og andre naboer – alle ville sige, at det nu er tid til virkelig at udvikle regionen og skabe en fredelig fremtid for alle, tror jeg det er den eneste måde, man kan ændre dynamikken på. Derfor synes jeg, vi virkelig bør gøre alt, hvad vi kan for at få Oase-planen på bordet lige nu.” 

Se den 14 minutter lang video her med dansk afskrift: https://schillerinstitut.dk/si/?p=36022 

Vi har brug for en ny international sikkerheds- og
udviklingsarkitektur for at opnå fred
 

Få måneder efter krigens udbrud i Ukraine skitserede Helga Zepp-LaRouche ti principper for et nyt internationalt paradigme, der kunne føre til fred, ikke kun der og senere i Gaza, men internationalt. Danmark og Vesten bør samarbejde med det Globale Syd om at gennemføre disse principper. 

Første: Den nye internationale sikkerheds- og udviklingsarkitektur skal være et partnerskab mellem fuldstændig suveræne nationalstater, som er baseret på de fem principper for fredelig sameksistens og FN-pagten.  

Andet: Den absolutte prioritet skal være at afhjælpe fattigdommen i alle nationer på planeten, hvilket er fuldt ud muligt, hvis de eksisterende teknologier anvendes til gavn for det fælles bedste.  

  

Tredje: Den forventede levetid for alle levende mennesker skal forlænges til det fulde potentiale ved at skabe moderne sundhedssystemer i alle lande på planeten. Dette er også den eneste måde, hvorpå de nuværende og fremtidige potentielle pandemier kan overvindes eller forhindres.  

  

Fjerde: Da menneskeheden er den eneste kreative art, der hidtil har været kendt i universet, og da menneskelig kreativitet er den eneste kilde til rigdom gennem den potentielt ubegrænsede opdagelse af nye universelle principper, skal et af hovedmålene i den nye internationale sikkerheds- og udviklingsarkitektur være at sikre adgang til universel uddannelse for alle nulevende børn og voksne mennesker. Menneskets sande natur består i at blive en smuk sjæl, som Friedrich Schiller omtaler det, og den eneste person, der kan indfri denne betingelse, er geniet.  

  

Femte: Det internationale finanssystem må omorganiseres, så det kan tilvejebringe produktive kreditter til opfyldelse af disse mål. Et referencepunkt kan være det oprindelige Bretton Woods-system, som Franklin D. Roosevelt havde tænkt sig, men som aldrig blev gennemført på grund af hans alt for tidlige død, og de Fire Love som foreslået af Lyndon LaRouche. Det primære mål med et sådant nyt kreditsystem skal være at øge levestandarden betydeligt, især for nationerne i det Globale Syd og for de fattige i det Globale Nord.  

  

Sjette: Den nye økonomiske orden skal fokusere på at skabe betingelserne for moderne industrier og landbrug, begyndende med infrastrukturudvikling af alle kontinenter, der på sigt skal forbindes med tunneller og broer for at blive til en verdenslandbro.  

  

Syvende: Den nye globale sikkerhedsarkitektur skal afskaffe begrebet geopolitik ved at afskaffe opdelingen af verden i blokke. Der må tages hensyn til alle suveræne nationers sikkerhedshensyn. Atomvåben og andre masseødelæggelsesvåben skal straks forbydes. Gennem internationalt samarbejde skal der udvikles metoder til at gøre atomvåben teknologisk forældede, sådan som det oprindeligt var hensigten med det forslag, der blev kendt som SDI, som LaRouche foreslog, og som præsident Reagan tilbød Sovjetunionen.  

  

Ottende: Tidligere kunne en civilisation i et hjørne af verden gå til grunde, og resten af verden ville først opdage det flere år senere på grund af afstanden og den tid, der var nødvendig for at rejse. Nu sidder menneskeheden for første gang i samme båd på grund af atomvåben, pandemier og andre globale virkninger. Derfor kan en løsning på den eksistentielle trussel mod menneskeheden ikke opnås ved hjælp af sekundære eller delvise ordninger, men løsningen skal opnås på niveauet af den højere Ene, som er mere magtfuld end de mange. Det kræver tænkning i retning af {Coincidentia Oppositorum}, Modsætningernes Sammenfald, af Nikolaj af Cusa.  

  

Niende: For at overvinde de konflikter, der opstår som følge af indbyrdes stridende opfattelser, som er den måde, imperier har bevaret kontrollen over de underordnede, må den økonomiske, sociale og politiske orden bringes i sammenhæng med lovmæssigheden i det fysiske univers. I europæisk filosofi blev dette diskuteret som væren i karakter med naturloven, i indisk filosofi som kosmologi, og i andre kulturer kan man finde tilsvarende begreber. Moderne videnskaber som rumvidenskab, biofysik og termonuklear fusionsvidenskab vil løbende øge menneskehedens viden om denne lovmæssighed. En lignende sammenhæng finder man i de store værker af klassisk kunst i forskellige kulturer.  

  

Tiende: Den bærende antagelse for det nye paradigme er, at mennesket grundlæggende er godt og i stand til uendeligt at perfektionere sit sinds kreativitet og sin sjæls skønhed, og at det er den mest avancerede geologiske kraft i universet, hvilket beviser, at sindets lovmæssighed og det fysiske univers er i overensstemmelse og sammenhæng, og at alt ondt er resultatet af manglende udvikling og derfor kan overvindes.  

  

En ny økonomisk verdensorden er ved at opstå, som omfatter langt størstedelen af landene i det Globale Syd. De europæiske nationer og USA skal ikke bekæmpe denne indsats, men ved at gå sammen med udviklingslandene samarbejde om at præge den næste epoke i menneskehedens udvikling, så den bliver en renæssance af de højeste og mest ædle udtryk for kreativitet! Lad os derfor skabe en international bevægelse af verdensborgere, som i fællesskab arbejder for at forme den næste fase i menneskehedens udvikling, den nye epoke!   

 

KONTAKT OS! 53 57 00 51, SI@SCHILLERINSTITUT.DK, WWW.SCHILLERINSTITUT.DK 

0 Kommentarer

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*