Palæstinas ambassadør i Danmark H.E. Prof Dr Hassassian i Washington, D.C.
Interview foretaget af Tim Rush fra Schiller Instituttet på Advocacy Summit of the Middle East Churches for Peace i Washington, D.C. den 19. marts 2025, hvor H.E. Prof. Dr. Manuel Hassassian var hovedtaler.
Emner: Ambassadørens vurdering af den aktuelle situation i Gaza efter genoptagelsen af de massive israelske bombardementer. Hans budskab til konferencen var at lægge pres på Israel for at få dem til at stoppe krigen og vende tilbage til fredsforhandlingerne. Vold avler vold. Der findes ingen militær løsning.
Ambassadøren sagde, at Schiller Instituttets Oase-plan kan spille en afgørende rolle i at bygge bro over kløfterne gennem udvikling, fremskridt og ved at skabe et fælles grundlag. Den palæstinensiske og den egyptiske Gaza-plan kunne integreres med en international dimension med Oase-planen, en neutral, videnskabelig tilgang, som ikke ville blive afvist af amerikanerne eller europæerne.
H.E. Prof. Dr. Manuel Hassassian har talt om Oase-planen på Schiller Instituttet og andre konferencer.
Tim Rush forklarede, at Schiller Instituttet har lobbyet for Oase-planen på Capital Hill i Washington, som et middel til at skabe en fremtidig vision om økonomiske fordele. I 1960’erne vedtog den tidligere præsident Eisenhower en »Vand for fred«-plan, som blev støttet af den daværende præsident Johnson. En uge før den israelsk-arabiske seksdageskrig i 1967 blev der afholdt en konference i Washington med 6.400 delegerede fra 70 lande. Men projektet blev afsporet af krigen.
Til sidst sagde H.E. Prof. Dr. Manuel Hassassian, at krigen ikke kan opretholdes, der skal være fred baseret på gensidig forståelse og respekt, og han understregede behovet for anerkendelse af en palæstinensisk stat (de sidste ord blev afbrudt).
Læs det engelske afskrift nedenunder.
————————
Kontakt H.E. Prof. Dr. Manuel Hassassian: https://www.infopalestine.dk/
Kontakt Kirkerne for fred i Mellemøsten: https://cmep.org/
Kontakt Schiller Instituttet: Engelsk: https://schillerinstitute.com
Kontakt Schiller Instituttet i Danmark: +45 53 57 00 51; si@schillerinstitut.dk Dansk: www.schillerinstitut.dk Præsentationsvideo: Schiller Instituttet
————————-
Interview med H.E. Ambassadør Prof. Dr. Manuel Hassassian, Det Palæstinensiske Selvstyres ambassadør i Danmark, udført af Tim Rush fra Schiller Instituttet den 19. marts 2025 i Washington, D.C.
Videoen af det 7 minutter lange interview er her: Stop med at bombe Gaza, genopbyg med Oase-planen: Palæstinas ambassadør i Danmark H.E. Prof Dr Hassassian
https://www.youtube.com/watch?v=sbMsQM0znyI
Tim Rush: Velkommen, dette er Tim Rush fra Schiller Instituttet i Washington, D.C. den 19. marts. Det er mig en stor ære at have H.E. Ambassadør Prof. Dr. Manuel Hassassian med, den palæstinensiske ambassadør i Danmark, som har været en af hovedtalerne i dag ved et Advocacy Summit for Churches for Middle East Peace [https://cmep.org/]. Jeg vil gerne spørge, hr. ambassadør, mange tak fordi du kom.
H.E. Ambassadør Prof. Dr. Hassassian: Det er mig en fornøjelse, hr.
Tim Rush: Jeg vil gerne spørge dig, hvilket budskab du har med til forsamlingen i dag, og hvordan de seneste begivenheder, de forfærdelige begivenheder med sammenbruddet af våbenhvilen og den fornyede nedslagtning i Gaza, hvordan vi skal reagere på det, og hvordan vi skal forsøge at komme videre på trods af dette tilbageslag?
H.E. ambassadør Prof. Dr. Hassassian: Vi er faktisk nødt til at erkende, at den nuværende situation i Gaza er uacceptabel, og at denne åbenlyse aggression mod vores folk bør stoppe. Jeg kom her med et budskab til kirkelederne om at styrke ordene om fred og retfærdighed og arbejde ihærdigt sammen med de respektive regeringer for at lægge pres på Israel for at stoppe denne krig, og i bund og grund vende tilbage til fredsforhandlinger for at løse vores uoverensstemmelser på en fredelig måde i stedet for med våben og bomber og alt muligt andet. Vold avler altid vold. Og af den simple grund er vi nået frem til en beslutning om, at en militær løsning på denne konflikt ikke er nogen løsning. Så jo før jo bedre, så bør støvet lægge sig, vi bør få fred, og livet går videre. Og for at folk kan blomstre, er vi dybest set nødt til at fremme en bestemt slags politik, der kan være hensigtsmæssig for alle parter, for det er den måde, man trives på. Man kommer videre, og man overvinder politisk
jingoisme [ekstrem chauvinisme].
Og da du interviewer mig fra Schiller Instituttet, taler jeg selvfølgelig altid om Oase-planen, hvordan den kan spille en meget vigtig rolle i at bygge bro over kløfterne, politisk, ved mere eller mindre at forsøge at fokusere på udvikling, og gennem udvikling kan vi overvinde denne snævre ideologi, opfattelser, der ophæver hinanden.
Så, syntesebevægelsen i dette er det faktum, at når vi ikke kun ser på vores konflikt som en politisk, kulturel eller religiøs konflikt, men hvis vi tænker, som om glasset er halvfyldt, så søger vi efter et fælles grundlag. Når alt kommer til alt, er nationale og økonomiske interesser et godt udgangspunkt for at forsøge at skabe politisk stabilitet.
Tim Rush: Jeg vil gerne tilføje et spørgsmål. Det program, der er blevet fremlagt af de arabiske lande, især gennem Egypten for nylig, for det første, hvordan vurderer du det? Og for det andet, er der en måde at udvide det på, så det bredere fokus i Schiller Instituttets Oase-plan kunne inddrages og bringes ind i en større sammenhæng?
H.E. Ambassadør Prof. Dr. Hassassian: Ja. Det Palæstinensiske Selvstyre har sin egen plan for genopbygningen af Gaza, som du ved, og den ligger godt i tråd med den egyptiske plan. Men vi mener også, at der bør være en international dimension i udviklingen. Og for at få den dimension er man nødt til at have folk, der er neutrale i denne konflikt, som simpelthen kommer ind og påtager sig ansvaret for at sætte gang i genopbygnings- og udviklingsprocessen på det økonomiske plan med en mentalitet, der bygger på et rent videnskabeligt perspektiv, som det er beskrevet i Oase-planen. Jeg tror, det kunne være en meget plausibel plan, som kunne integreres med den egyptiske og den palæstinensiske plan, når vi taler om dagen derpå i Gaza. Og derfor kunne vi give det en international dimension, hvor det bliver mere legitimt, mere acceptabelt for det internationale samfund, at se den internationale dimension blive tilført, dybest set, i denne overordnede omfattende genopbygningsplan, som kunne være acceptabel for alle. Og jeg tror ikke, at amerikanerne ville have noget imod det, heller ikke europæerne, for Oase-planen er blevet godt udbredt i hele Europa.
Og jeg har selv deltaget i så mange af jeres konferencer og talt om det, både i Danmark og i Palæstina. Jeg har lavet mange interviews, og I [Schiller Instituttet] er en af dem, der har interviewet mig fra København. Så ja, jeg mener, at den internationale dimension af fremskridt og udvikling gennem økonomi [er vigtig], og der er vidnesbyrd om, hvad Oase-planen har gjort og opnået.
Tim Rush: Jamen, det takker vi dig mange gange for. Jeg skal fortælle dig, at vi har været meget aktive på Capitol Hill (Kongressen i USA –red.) med at diskutere Oase-planen som fremskridtet, som en slags fremadrettet – hvad der skaber fællesskabet af fremtidige fordele, der kan lette de umiddelbare krav med hensyn til at standse drabene. Og især i Senatet fandt vi meget interessante reaktioner, også blandt republikanerne, for tilbage i 1960’erne var det tidligere præsident Eisenhower, der vedtog en Vand for Fred-tilgang med et meget detaljeret program og fik støtte fra præsident Johnson [https://larouchepub.com/other/2024/5126-when_water_for_peace_was_at_th.html]. Så det var en tværpolitisk indsats.
Og en uge før Seksdageskrigen i juni 1967 var der et møde i Washington D.C. med 6.400 delegerede fra [94] lande om et Vand for Fred-program [The International Conference for Water for Peace, 23.-31. maj 1967. Selv om det amerikanske udenrigsministerium skriver, at »94 lande var repræsenteret sammen med 24 internationale organisationer, deltog 635 officielle delegerede, 61 deltagere fra internationale organisationer og over 2.000 observatører.«]. Og det blev afsporet, dybest set, på grund af den dynamik, der blev udløst af Seksdageskrigen. Så i dag tror vi på, at vi kan samle det op.
H.E. Ambassadør Prof. Dr. Hassassian: Det kan lade sig gøre. Inshallah [Hvis Gud vil].
Tim Rush: Præcis. Og vi omfavner i høj grad alt det, du gør. Og mange tak for det.
H.E. ambassadør Prof. Dr. Hassassian: Hvis vi tror på Guds vilje, og med vores modstandskraft, at konflikten ikke kan opretholde sig selv, men at fred kan blive en varig fred. Og permanent fred kommer med gensidig anerkendelse, med gensidig respekt, med gensidig forståelse af, at fred og sikkerhed i Mellemøsten ikke kan opnås, medmindre palæstinenserne har deres egen uafhængighed. Og for at opnå det, og for at fremme fred og fredens bæredygtighed og varige karakter, er vi nødt til at være partnere i økonomi, i handelsrelationer og i udviklingen af vores naturressourcer til gavn for alle.
Tim Rush: Ja, inshallah. Og mange tak skal du have.
H.E. Ambassadør Prof. Dr. Hassassian: Det var så lidt, hr. Det var en fornøjelse.